Aktuality

Kompenzační bonus – otázky a odpovědi

Nový kompenzační bonus (2021) – nejčastější otázky a odpovědi

1. Pro koho je nový kompenzační bonus určen?

Stejně jako podzimní kompenzační bonus je i ten nový určen osobám samostatně výdělečně činným, malým s.r.o. a dohodářům.

2. Mohu již žádat o nový měsíční kompenzační bonus?

Ano, o nový kompenzační bonus již je možné požádat.

3. Jakým způsobem a kde bude možné o nový kompenzační bonus zažádat?

Žádost je možné vyplnit prostřednictvím online formuláře a podat e-mailem, datovou schránkou, poštou, osobně na podatelně či nově také prostřednictvím online finančního úřadu. Nový kompenzační bonus lze čerpat zpětně od 1. února 2021.

4. Jakou maximální částku mohu v rámci nového kompenzačního bonusu čerpat?

Za předpokladu splnění podmínek daných zákonem je nově možné čerpat až 1 000 Kč za den v případě OSVČ a společníků s.r.o. U dohodářů zůstává výše bonusu na 500 Kč za den. Zákon zatím zavádí dvě bonusová období – únor a březen letošního roku. Pro subjekty s nižšími příjmy (důchodci, studenti) bude bonus individuálně zastropován, aby nedocházelo v jednotlivých případech k vyšší kompenzaci, než činil skutečný pokles příjmů v daném období.

5. Lze kombinovat původní kompenzační bonus s tím novým?

Ano, přestože nový bonus 1 000 Kč denně platí zpětně od 1. února 2021, kombinace s původním bonusem je možná. Při kombinaci kompenzačních bonusů však můžete dohromady získat maximálně 1 000 Kč denně.

Převzato z webových stránek Ministerstva financí

Další dotazy a odpovědi ke kompenzačnímu bonusu naleznete na webových stránkách Finanční správy (Dotazy a odpovědi k Novému kompenzačnímu bonusu 2021)

Kalendář akcí
Další aktivity Asociace