Aktuality

Reakce na „Program 25“ – podpora OSVČ

Herecká asociace, profesní a odborová organizace, pečlivě sleduje kroky Vlády ČR, které mají vést k podpoře naší společnosti v rámci dnešní „virové krize“.

Jsme rádi, že jsme z úst ministryně financí slyšeli, že se podpora bude týkat všech OSVČ – tedy i tzv. „svobodných povolání“ – jako jsou umělci, zpěváci, tanečníci, herci, grafici, architekti atp. Některé z těchto profesí naše organizace zastupuje.

V současné době jsme však zklamaní z podmínek, které musí splnit tzv. OSVČ, aby se účastnil „Programu 25“.

Konkrétně jde o podmínku 10% poklesu „tržeb“ – přičemž se bude porovnávat období leden až březen roku 2019 se stejným obdobím roku 2020.

Naše profese, a nejde teď samozřejmě jen o herce, ale třeba o scenáristy či režiséry, choreografy atp., nemají pravidelné příjmy – ba právě naopak. Honoráře se proplácejí často s mnohatýdenním zpožděním a výjimkou není odložená splatnost i několik měsíců.

Podle současných podmínek „Programu 25“ tak může mít někdo štěstí, že zcela náhodu v lednu 2019 obdržel větší honorář za dlouhodobou práci – a v roce 2020 neobdržel – a naopak – někdo bude mít smůlu, že zrovna větší sumu obdržel letos v lednu. Oba dva tyto případy tak mohly být postiženy stejně „virovou krizí“, ale jeden na program dosáhne – druhý ne.

Co je však ještě horší: většina nás pocítí problémy až v průběhu dubna a dalších měsíců, kdy nedojdou faktury, protože projekty byly zrušeny.

Naše profese totiž NEMAJÍ KLASICKÉ TRŽBY, nedostáváme peníze ihned po provedené práci v nějaké provozovně – jako třeba kadeřnice. Ta – zcela logicky – pocítila problémy už v březnu.

Žádáme tedy všechny zúčastněné, aby podmínku pro OSVČ ještě zvážili.

Pokud není možné odškodnit plošně všechny aktivní OSVČ (což bychom preferovali…) – při splnění těch zbývajících podmínek, které nám přijdou logické – pak by se dalo vycházet například z doložení zrušených projektů (domluvených zakázek, představení v divadle atp.).

Na Herecké asociaci v rámci naší drobné podpory, kterou jsme pro členy otevřeli hned po uzavření divadel, jsme jako doklad pro získání naší podpory právě požadovali soupis zrušených projektů. Funguje to docela dobře. Děláme to formou čestného prohlášení.

Mohlo by se jednat třeba o kombinaci dvou parametrů: buď pokles tržeb – to se bude hodit pro klasické živnostníky – nebo by žadatel doložil „zrušené projekty“.

Pokud zůstane podpora se současnými parametry, stane se z ní zcela nespravedlivá dotace, která se naprosto mine účinkem.

Ondřej Kepka, Prezident Herecké asociace

Kalendář akcí
Další aktivity Asociace