Aktuality

Vyjadřujeme podporu stávce vyhlášené americkou organizací SAG-AFTRA

Co je SAG-AFTRA?

Sag-aftra je americká odborová organizace sdružující pracovníky v audiovizi. Jedná se tedy nejen o herce, ale i moderátory, tanečníky, zpěváky, kaskadéry a další. Momentálně má přes 160000 členů. Drtivá většina z nich nejsou žádné bohaté celebrity, ale lidé s platy, které v lepším případě odpovídají průměrné mzdě v USA. Zároveň čelí podobným problémům, jako profesionálové v audiovizi u nás: Nejistota zaměstnání, zhoršující se pracovní podmínky, omezené sociální jistoty.

Proč začali američtí herci stávkovat?

Protože kolektivním smlouvám, které měla SAG-AFTRA uzavřené s velkými Hollywoodskými studii, skončila doba platnosti a poté se nepodařilo vyjednat nové. Především kvůli tomu, že velká studia odmítají reagovat na podmínky vyvíjejícího se trhu a v nových smlouvách je zohlednit. Například ignorují požadavek, aby streamovací platformy zpřístupňovali tvůrcům údaje o úspěšnosti jejich děl a aby férově vyplácely dodatečné odměny za úspěch. Dále SAG-AFTRA požaduje, aby se vyjasnila pravidla ohledně používání umělé inteligence a jasně se určilo, za jakých podmínek a z jakých zdrojů se mohou algoritmy „učit“ tak, aby nebyla porušována autorská práva.

Proč je důležité stávku SAG-AFTRA sledovat a podporovat ji?

Americké odborové organizace jsou dlouhodobě lídry v tom, jak dokáží efektivně prosazovat práva svých členů a zajišťovat jim tak udržitelné a důstojné podmínky pro práci. Bez nich by se američtí herci a další pracovníci v audiovizi stali jen nesourodým davem jednotlivců, proti kterým by velká filmová studia měla obrovskou vyjednávací převahu. V probíhající stávce se snaží dojít k řešení problémů, které budou brzy zásadně určovat pracovní prostředí v audiovizi po celém světě, tedy i u nás. Proto je důležité stávku podporovat a bedlivě sledovat, jaké výsledky vyjednávání přinese.

Více informací o stávce SAG-AFTRA se můžete dozvědět například zde:
https://www.sagaftrastrike.org

Kalendář akcí
Další aktivity Asociace